Od Formingu do Performingu - Voice Contact Center

Od Formingu do Performingu

Podczas jednego z wewnętrznych szkoleń firmy outsourcingowej Voice Contact Center omawiane i ćwiczone są fazy grupowe.

Przed Wami filmowy skrót ze szkolenia oraz kilka słów rozjaśniających proces. 

Nasi liderzy mają swoje podzespoły i aby uzyskać satysfakcjonujące wyniki muszą potrafić dobrze się z nimi komunikować. Żeby to zrobić należy poprawnie rozpoznać w jakiej fazie jest ich grupa i stosować do nich odpowiednie komunikaty i działania.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż rozwijający się zespół powinien przejść przez wszystkie fazy. Jeśli jednak tak się nie dzieje i grupa zatrzymała się w którejś z faz, oznacza to, że pojawiły się zjawiska, które blokują rozwój tego zespołu. Najtrudniejsza grupa, to grupa druga, z uwagi na to, że każdy z nas ma inną tolerancję na konflikty i dość często proponujemy rozwiązania w sposób niekonstruktywny, co niestety wiąże się z dysfunkcją organizacji. Budowanie konstruktywnych relacji między ludźmi jest procesem długim i trudnym.

Przedstawiamy 4 fazy rozwoju grup: orientacji i zależności (forming); buntu, konfliktu i oporu (storming); konstruktywnej pracy i normalizacji (norming); wykonania (performing).

Faza pierwsza

Pracownicy z reguły są nowymi osobami świeżo po szkoleniu wstępnym, gdzie oczekują od lidera zespołu określenia struktur, ról, obowiązujących norm panujących w grupie oraz organizacji. Potrzebują prowadzenia za rękę, wsparcia nawet w najprostszych zadaniach, są mało samodzielni, oczekują potwierdzenia, że robią coś dobrze. Głównym zadaniem lidera na tym etapie jest przekazywanie informacji zwrotnej w każdym obszarze.

Faza druga

Osoba zaczyna czuć się pewnie w organizacji jak również w grupie. Posiada już spore doświadczenie w zakresie wykonywanych zadać, w związku z tym nie wymaga już dokładnych instrukcji do wykonania swojej pracy. Jeśli dany człowiek ma silną osobowość, chce podkreślić swoją obecność, rację, przez co pojawiają się konflikty. Dochodzi do etapu buntowania reszty zespołu nawet przeciwko liderowi.

Faza trzecia

W tej fazie, członkowie grupy dojrzewają, umieją konstruktywnie rozwiązywać spory, konflikty czy problemy. Lider jest potrzebny w sytuacjach nieznanych, jeśli wystąpią, oczekują wsparcia w postaci obecności lidera zespołu. Czują obecność wsparcia, jednak nie wykorzystują go nadmiernie, tylko w sytuacjach wymagających takiego działania.

Faza czwarta

Członkowie grupy znają doskonale swoje zadania, cele do wykonania, nie potrzebują komunikacji w tym temacie. Wręcz samodzielnie chcą pomagać pozostałym osobom, np. nowozatrudnionym. Zespół zna się bardzo dobrze, posiada wiedzę na temat umiejętności każdego z członków grupy, mają dobre relacje, dzięki którym wykorzystują swoje kompetencje maksymalnie.

Podczas szkolenia każda faza jest szczegółowo omówiona za pomocą ćwiczenia grupowego, gdzie angażujemy uczestników. Samo formowanie grup jest różne – zwykle są na różnym poziomie merytorycznym, jakościowym czy też osobowościowym. Często trudno jest dopasować całą grupę do jednej z faz. Celem każdego lidera grupy powinno być doskonalenie zespołu, aby byli w 4 fazie oraz pielęgnować, aby nie przeszli w fazę buntu, co bardzo często się zdarza a wtedy cały proces zaczyna się od początku.

Patrycja Michalak, Małgorzata Królikowska-Szwajcar