Zlecenie obsługi klienta zewnętrznemu dostawcy usług contact center może przynieść liczne korzyści. Dzięki specjalistycznej wiedzy, doświadczeniu oraz infrastrukturze i technologiom, firmy contact center są w stanie zapewnić doświadczenia klienta na najwyższym poziomie. Dodatkowo, firma outsourcingowa zapewnia elastyczność i skalowalność, umożliwiając dostosowanie obsługi klienta do zmieniających się potrzeb i wolumenu pracy.
Podczas wyboru firmy outsourcingowej istotne jest zrozumienie kosztów takich usług oraz czynników wpływających na ich cenę. Cena nie zależy od jednego czynnika, lecz jest efektem wielu elementów. Istotne są między innymi forma zatrudnienia konsultantów i rodzaj usług.
W niniejszej artykule przyjrzymy się szczegółowo tym czynnikom, wyjaśniając, na co należy zwrócić uwagę w trakcie oceny cennika firm outsourcingowych, czego wymagać w stawce i jak obniżyć koszty.
Forma zatrudnienia oraz stosowane systemy motywacyjne mają istotny wpływ na końcowy koszt usług outsourcingowych. W Polsce najczęściej stosowane są umowa o pracę i umowa zlecenie. Każda z nich posiada swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniej powinien być uzależniony od specyfiki realizowanych projektów.
Umowa o pracę pozwala na większą stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia, nie daje jednak tak dużej elastyczności jak umowa zlecenie. Ta z kolei pozwala na dopasowanie grafików do bieżących potrzeb projektowych i możliwość szybkiego reagowania na rosnącą lub malejącą skalę projektu, ale wymaga konieczności przeszkolenia nawet o 20-25% większego zespołu, by zapewnić tę elastyczność i wysokie wskaźniki SL.
Równie ważną kwestią jest system motywacyjny, który będzie angażować konsultantów i zachęcać ich do osiągania lepszych wyników. Należy jednak pamiętać, że zwiększa on nie tylko motywację czy osiągane KPI, ale również ogólne koszty projektu.
Poniżej przedstawione zostało porównanie kosztów zatrudnienia na umowę zlecenie oraz umowę o pracę, z uwzględnieniem założeń:
Warto podkreślić, że obowiązki wynikające z przepisów prawa pracy, takie jak praca w święta, nadgodziny, dodatki za pracę w nocy, mają wpływ na dodatkowe koszty projektu.
Stawka bazowa obejmuje realizację zadań niewymagających specjalistycznej wiedzy lub wykształcenia. W zależności od branży i potrzeb projektu mogą być konieczne dodatkowe umiejętności.
Takim przykładem jest obsługa helpdesk wskazująca na potrzebę specjalistycznej wiedzy technicznej, infolinia kosmetyczna z poradami udzielanymi przez dermatologów czy projekty o charakterze sprzedażowym, które wymagają specyficznych kompetencji konsultantów i stałej, wysokiej motywacji.
Język obsługi ma znaczący wpływ na koszty realizacji projektów w contact center. Wymaga dodatkowych inwestycji w rekrutację, szkolenia, a także utrzymanie elastyczności operacyjnej i kontrolę jakości usług. Duże znaczenie ma również oczekiwanie wyższego wynagrodzenia przez osoby biegle władające językiem obcym.
Wynagrodzenie jest zależna od używanego języka oraz poziomu jego znajomości. Istotnie więcej zapłacimy za języki niszowe, pochodzące z mniejszych państw, z odległych zakątków świata, mniej popularne w edukacji, niejednokrotnie także takie, dla których ofert pracy w Polsce jest najwięcej.
Najbardziej popularne języki, takie jak angielski i ukraiński to koszt kilka procent wyższy od obsługi w języku polskim. Pozostałe grupy językowe oznaczają koszty wyższe nawet o kilkadziesiąt procent.
Nie bez znaczenia są również godziny pracy – np. niedziele, święta czy godziny nocne mogą wymagać dodatków finansowych.
Centra operacyjne contact center zazwyczaj znajdują się w największych miastach, co pozwala na korzystanie z łatwiejszego dostępu do dużej bazy kandydatów o zróżnicowanych umiejętnościach.
Biura zlokalizowane w strategicznych, dobrze skomunikowanych miejscach mają wpływ na łatwiejszą rekrutację oraz satysfakcję konsultantów z warunków pracy. Niemniej jednak, lokalizacja nie ma istotnego wpływu na cenę oferowanych usług contact center, również w kontekście pracy zdalnej.
Z pozoru praca z domu obniża koszty powierzchni biurowych, ale wymaga dodatkowych zasobów wsparcia i monitoringu. Często też firmy outsourcingowe decydują się utrzymywać biura w celu zapewnienia możliwości ściągnięcia do pracy w biurze osób, które nie osiągają wymaganych wyników czy mają problemy jakościowe.
Jednym z pośrednich czynników jest konieczność pracy w biurze, co obecnie ogranicza dostępność potencjalnych kandydatów. Dodatkowo, koszt szkoleń stacjonarnych wzrasta ze względu na konieczność podróży do miejsca ich przeprowadzenia.
Koszty te mogą wynikać m.in. z zakupu dodatkowego wyposażenia, takiego jak hardware, software, pakiet MS Office, rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję, dedykowane łącza telekomunikacyjne, dedykowana powierzchnia oraz zabezpieczenia pomieszczeń, jak na przykład kamery monitorujące biuro.
Zlecając obsługę klienta do outsourcingowego contact center, klient ma prawo oczekiwać kompleksowej usługi, która spełni jego oczekiwania i przyniesie wymierne korzyści.
Elementy, które pomagają zapewnić dobrą współpracę to m.in.:
Jednym z powszechnych sposobów na zoptymalizowanie kosztów jest decyzja o zatrudnieniu głównie lub wyłącznie studentów, ponieważ ich stawki godzinowe w koszcie pracodawcy są z reguły niższe niż stawki doświadczonych konsultantów. Jednakże, istnieje kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę.
Podsumowując, zatrudnianie studentów może generować oszczędności i zapewniać elastyczność, ale niesie ze sobą ryzyko rotacji, mniejszej dyspozycyjności i wyższych kosztów szkolenia. Z drugiej strony, zatrudnianie osób z pełną dyspozycyjnością zapewnia większe bezpieczeństwo, stabilność i często wyższą jakość obsługi klienta.
Rekomendowanym modelem jest zatem opcja mieszana, która łączy zalety obu rozwiązań. Należy dokładnie przeanalizować specyficzne potrzeby projektu i jeżeli jest to możliwe, dobrać odpowiednie proporcje, aby zmaksymalizować korzyści i zminimalizować ryzyko.
Wdrożenie botów opartych na sztucznej inteligencji (AI) może znacząco przyczynić się do optymalizacji kosztów w contact center. Te rozwiązania oferują szereg korzyści, które przekładają się na oszczędności i zwiększenie efektywności.
Oprócz szeregu korzyści wynikających ze wsparcia usług contact center przez sztuczną inteligencję, należy pamiętać, że wdrożenie botów wiąże się również z pewnymi wyzwaniami.
Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniej równowagi między automatyzacją a obsługą klienta przez konsultantów. Najlepiej sprawdza się model łączący boty z tradycyjnym zespołem, zapewniając optymalną wydajność, wysoką jakość i satysfakcję klientów.
Rynek pracy dynamicznie się zmienia, a firmy coraz częściej rezygnują z tradycyjnych biur na rzecz pracy zdalnej. Ten model istotnie wpływa na obniżenie kosztów związanych z wynajmem i utrzymaniem przestrzeni biurowej, ale niesie też liczne ryzyka, również te wpływające na jakość realizowanych usług, np. spadek motywacji w zespole, trudność utrzymania skupienia w trakcie wielotygodniowych szkoleń, brak możliwości komunikacji face to face, problemy techniczne.
Optymalnym modelem wydaje się zatem praca hybrydowa łącząca w sobie elastyczność pracy zdalnej z zaletami pracy w biurze. Pozwala to na:
Obniżenie kosztów w contact center jest celem wielu firm, jednak nie można go osiągać za wszelką cenę. Kluczem do sukcesu jest znalezienie równowagi pomiędzy oszczędnościami a utrzymaniem wysokiej jakości obsługi klienta. Inwestycja w jakość obsługi i doświadczenie klienta buduje pozytywną reputację marki i przekłada się na długoterminowy sukces, nawet przy ograniczonym budżecie. Wybór najlepszej strategii optymalizacji zależy od specyfiki projektu, branży i indywidualnych potrzeb firmy.
Autorka: Ewa Depta, CSO & Board Member, OEX VCC.